Skip to content

85 Peter Rafferty Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1984

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block1961
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page192

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$300,000
75%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,096+6.7%
2024$13,212+1.2%
2023$13,052+6.5%
2022$12,252+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 4103, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$116,400
DeedBook 2245, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1984