Skip to content

2265 State Hwy 33Trenton, NJ 08690

Built 2013
Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block1961
Lot185
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,700
48%
Improvement Value:$385,300
52%
Total Assessment$735,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,901+6.7%
2024$24,277-31.3%
2023$35,345+6.5%
2022$33,178+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 6559, Page 663Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 6460, Page 1879Recorded10/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$760,000
DeedBook 6460, Page 1879

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$725,000
DeedBook 5781, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 4704, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 3647, Page 253