Skip to content

22 Ray Dwier DrTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block1961
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
26%
Improvement Value:$274,900
74%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,039+6.7%
2024$12,221+1.2%
2023$12,073+6.5%
2022$11,333+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,784DeedBook 6509, Page 1113Recorded12/15/2022

Property Sale

SaleMulti
$446,000
DeedBook 4917, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 3217, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1983