Skip to content

7 Billington RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block1962
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
32%
Improvement Value:$182,900
68%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,441+6.7%
2024$8,849+1.2%
2023$8,742+6.5%
2022$8,206+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952