Skip to content

42 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block1962
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
38%
Improvement Value:$135,700
62%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+6.7%
2024$7,260+1.2%
2023$7,172+6.5%
2022$6,732+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,900
Sq Ft1,246DeedBook 6400, Page 601Recorded3/23/2020

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,246DeedBook 6381, Page 1302Recorded9/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960