Skip to content

23 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block1963
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
32%
Improvement Value:$182,400
68%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,406+13.7%
2024$8,271+1.2%
2023$8,171+10.1%
2022$7,420+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,578DeedBook 6503, Page 492Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,578DeedBook 6424, Page 1761Recorded12/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960