Skip to content

1016 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 11, 1992

Property Information

Block1963
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
38%
Improvement Value:$130,800
62%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+6.7%
2024$7,006+1.2%
2023$6,921+6.5%
2022$6,497+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2605, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1960