Skip to content

79 Mark Twain DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block1968
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
35%
Improvement Value:$152,700
65%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+6.9%
2024$7,535+1.3%
2023$7,441+6.8%
2022$6,969+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960