Skip to content

17 Mark Twain DrTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Date
Sep 18, 1997

Property Information

Block1970
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
33%
Improvement Value:$173,600
67%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+6.9%
2024$8,255+1.3%
2023$8,152+6.7%
2022$7,637+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957