Skip to content

241 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block1972
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
34%
Improvement Value:$151,000
66%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102+6.7%
2024$7,594+7.6%
2023$7,055+6.5%
2022$6,622+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,581DeedBook 6415, Page 189Recorded9/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$268,000
DeedBook 5051, Page 19

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2737, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1965