Skip to content

76 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block1968
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
37%
Improvement Value:$138,900
63%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+6.7%
2024$7,329+1.2%
2023$7,241+6.5%
2022$6,797+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 6344, Page 1422Recorded10/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4604, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2655, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1963