Skip to content

224 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Feb 15, 1995

Property Information

Block1973
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
38%
Improvement Value:$132,800
62%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,513+6.7%
2024$7,042+1.2%
2023$6,957+6.5%
2022$6,530+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 2915, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1960