Skip to content

2090 Ydv-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Mar 8, 1979

Property Information

Block1975
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
34%
Improvement Value:$149,300
66%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+6.7%
2024$7,428+1.2%
2023$7,338+6.5%
2022$6,889+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2096, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1963