Skip to content

64 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Date
Sep 15, 1997

Property Information

Block1975
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
34%
Improvement Value:$162,300
66%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+6.7%
2024$8,135+1.2%
2023$8,037+6.5%
2022$7,544+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964