Skip to content

76 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block1975
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,105
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
28%
Improvement Value:$225,500
72%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+6.9%
2024$10,095+1.3%
2023$9,970+6.7%
2022$9,343+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962