Skip to content

92 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$232,250
Last Sale Date
Apr 30, 1993

Property Information

Block1975
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,495
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,700
27%
Improvement Value:$259,000
73%
Total Assessment$354,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,250+6.8%
2024$11,466+1.3%
2023$11,324+6.7%
2022$10,614-0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,250
DeedBook 2683, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1978