Skip to content

20 Surrey DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 23, 2009

Property Information

Block1978
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$136,300
63%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+6.7%
2024$7,144+1.2%
2023$7,058+6.5%
2022$6,625+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5996, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 5886, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1960