Skip to content

92 Carl Sandburg DrTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
Jul 15, 1982

Property Information

Block1980
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
34%
Improvement Value:$184,500
66%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,857+6.7%
2024$9,238+1.2%
2023$9,127+6.5%
2022$8,567+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,900
DeedBook 2192, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1980