Skip to content

25 Surrey DrTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block1980
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
36%
Improvement Value:$147,000
64%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,140+6.7%
2024$7,630+3.7%
2023$7,355+6.5%
2022$6,904+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,166DeedBook 6437, Page 512Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,181DeedBook 6197, Page 576Recorded7/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1962