Skip to content

19 Mill Bend RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 2, 2002

Property Information

Block1981
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
36%
Improvement Value:$149,600
64%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+6.7%
2024$7,683+1.2%
2023$7,590+6.5%
2022$7,125+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4346, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1962