Skip to content

18 Farm Brook DrTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block1981
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
36%
Improvement Value:$147,500
64%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+6.7%
2024$7,613+1.2%
2023$7,521+6.5%
2022$7,060+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,729DeedBook 6523, Page 924Recorded5/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4786, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$136,950
DeedBook 3143, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1962