Skip to content

21 Mill Bend RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Mar 6, 2014

Property Information

Block1981
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
35%
Improvement Value:$156,800
65%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,451+6.7%
2024$7,921+1.2%
2023$7,825+6.5%
2022$7,345+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6189, Page 147Recorded3/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$292,000
DeedBook 5442, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1962