Skip to content

6 Shell Flower LaTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block1991
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
41%
Improvement Value:$134,400
59%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+6.7%
2024$7,501+1.2%
2023$7,410+6.5%
2022$6,956+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 6273, Page 1919Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 6248, Page 897Recorded5/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962