Skip to content

17 Shell Flower LaTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 16, 2020

Property Information

Block1993
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
38%
Improvement Value:$141,300
62%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+6.7%
2024$7,561+1.2%
2023$7,469+14.7%
2022$6,511+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,000DeedBook 6404, Page 863Recorded5/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960