Skip to content

3 Innocenzi DrTrenton, NJ 08690

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block1994
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,400
24%
Improvement Value:$334,000
76%
Total Assessment$439,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,484+6.7%
2024$14,513+1.2%
2023$14,338+6.5%
2022$13,459+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,240DeedBook 6596, Page 614Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3922, Page 6

Property Sale

Sale
$259,765
DeedBook 2622, Page 167

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2569, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1991