Skip to content

12 Lohli DrTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$373,500
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block1996
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
30%
Improvement Value:$223,900
70%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,256+6.7%
2024$10,550+1.2%
2023$10,422+6.5%
2022$9,783+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$373,500

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 6416, Page 1779Recorded10/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$395,000
DeedBook 5203, Page 148

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 2976, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1978