Skip to content

1047 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 10, 2004

Property Information

Block1998
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$228,000
71%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,242+6.7%
2024$10,537+1.2%
2023$10,409+6.5%
2022$9,771+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 4892, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$297,800
DeedBook 4338, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1975