Skip to content

9 Kiernan WayTrenton, NJ 08690

Built 1982

Last Sale Price
$68,900
Last Sale Date
Apr 15, 1982

Property Information

Block1999
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
34%
Improvement Value:$186,700
66%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+6.7%
2024$9,344+1.2%
2023$9,231+6.5%
2022$8,665+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,900
DeedBook 2185, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1982