Skip to content

59 Stratton DrTrenton, NJ 08690

Built 1979

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block1999
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,700
28%
Improvement Value:$246,100
72%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+6.7%
2024$11,290+3.5%
2023$10,903+6.7%
2022$10,219+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,266DeedBook 6454, Page 1174Recorded8/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$77,900
DeedBook 2107, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1979