Skip to content

30 Kristin WayTrenton, NJ 08690

Built 1982

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block1999
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,338
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
29%
Improvement Value:$246,200
71%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,211+6.7%
2024$11,445+1.2%
2023$11,306+6.5%
2022$10,613+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

Sq Ft2,338DeedBook 6174, Page 962Recorded7/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2161, Page 920