Skip to content

6 Kristin WayTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block1999
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
32%
Improvement Value:$213,300
68%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,051+6.7%
2024$10,358+1.2%
2023$10,233+6.5%
2022$9,606+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 6225, Page 247Recorded8/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2633, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1980