Skip to content

4 Claire LaneTrenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 23, 1998

Property Information

Block2003
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
29%
Improvement Value:$236,800
71%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,756+6.7%
2024$11,019+1.2%
2023$10,885+6.5%
2022$10,218+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 3308, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 2595, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$169,500
DeedBook 2569, Page 662

Property Sale

SaleMulti
$84,150
DeedBook 2162, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1981