Skip to content

8 Claire LaneTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$160,650
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block2003
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
34%
Improvement Value:$192,400
66%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+6.7%
2024$9,628+1.2%
2023$9,512+6.5%
2022$8,929+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,650
DeedBook 3109, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$115,700
DeedBook 2313, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1985