Skip to content

8 Marlon Pond RdTrenton, NJ 08690

Built 1974

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Apr 8, 1988

Property Information

Block2006
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
28%
Improvement Value:$245,300
72%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,006+6.7%
2024$11,253+1.2%
2023$11,117+6.5%
2022$10,436+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$202,500
DeedBook 2439, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1974