Skip to content

16 Marlon Pond RdTrenton, NJ 08690

Built 1973
Church/Charitable

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block2006
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
29%
Improvement Value:$245,500
71%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$8,547+15.3%
2009$7,415+3.8%
2008$7,146+2.1%
2007$7,002+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$447,000
DeedBook 5759, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1973