Skip to content

38 Marlon Pond RdTrenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block2006
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,101
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
31%
Improvement Value:$227,500
69%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,548+6.7%
2024$10,824+1.2%
2023$10,693+6.5%
2022$10,037+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,101DeedBook 6284, Page 1319Recorded5/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 6108, Page 870

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 5990, Page 494

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 5076, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$92,900
DeedBook 2246, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1981