Skip to content

6 Sandtown TerrTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Nov 24, 1993

Property Information

Block2007
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
27%
Improvement Value:$270,800
73%
Total Assessment$371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,074+6.7%
2024$12,254+1.2%
2023$12,106+6.5%
2022$11,364+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 2770, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1973