Skip to content

15 Marlon Pond RdTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block2007
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
25%
Improvement Value:$298,800
75%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,061+6.7%
2024$13,179+1.2%
2023$13,019+6.5%
2022$12,221+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,896DeedBook 6238, Page 1860Recorded1/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 2565, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1975