Skip to content

35 Peter Rafferty DrTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block2011
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
24%
Improvement Value:$293,700
76%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,698+6.7%
2024$12,839+1.2%
2023$12,683+6.5%
2022$11,906+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 6152, Page 1983

Property Sale

SaleMulti
$511,000
DeedBook 5171, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2226, Page 881