Skip to content

10 Golden Crest CtRobbinsville, NJ 08691

Built 1985

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Feb 28, 1990

Property Information

Block2011
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,700
26%
Improvement Value:$290,000
74%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,874+6.7%
2024$13,004+1.2%
2023$12,846+6.5%
2022$12,059+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 2520, Page 643

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2306, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1985