Skip to content

9 Golden Crest CtRobbinsville, NJ 08691

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block2011
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
26%
Improvement Value:$277,100
74%
Total Assessment$372,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,863+6.8%
2024$12,040+1.3%
2023$11,892+6.7%
2022$11,147+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$132,400
DeedBook 2310, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1985