Skip to content

2 Switlik RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block2012
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,711
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
26%
Improvement Value:$302,700
74%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,325+6.7%
2024$13,427+1.2%
2023$13,264+6.5%
2022$12,451+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 6031, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$202,000
DeedBook 3404, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2208, Page 874