Skip to content

113 Sykes AveTrenton, NJ 08629

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$98,767
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block2017
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
26%
Improvement Value:$100,500
74%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+6.7%
2024$4,456+1.2%
2023$4,402-3.3%
2022$4,550+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$98,767
Sq Ft1,088DeedBook 6401, Page 1248Recorded4/9/2020

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,088DeedBook 6401, Page 1222Recorded4/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$25,266
DeedBook 4525, Page 229

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 2207, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1950