Skip to content

658 S Olden AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 13, 1991

Property Information

Block2017
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
28%
Improvement Value:$69,600
72%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,411+6.7%
2024$3,197+1.2%
2023$3,159-3.3%
2022$3,265+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2568, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1925