Skip to content

3 Moffatt AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$112,750
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block2018
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
25%
Improvement Value:$83,900
75%
Total Assessment$112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,961+6.7%
2024$3,713+1.2%
2023$3,668-3.3%
2022$3,791+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$112,750
DeedBook 4671, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 3261, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1925