Skip to content

1287 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block2018
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
23%
Improvement Value:$86,100
77%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,940+6.7%
2024$3,693+1.2%
2023$3,648-3.3%
2022$3,771+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,581DeedBook 6512, Page 1112Recorded1/18/2023

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3952, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1925