Skip to content

15 Francis AveTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block2019
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,026
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
26%
Improvement Value:$101,100
74%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,814+6.7%
2024$4,512+7.2%
2023$4,207-3.4%
2022$4,358+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920