Skip to content

33 Klein Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block2021
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
25%
Improvement Value:$96,900
75%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+4.7%
2024$4,347+1.2%
2023$4,294-3.3%
2022$4,439+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,208DeedBook 6489, Page 793Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,208DeedBook 6475, Page 1201Recorded2/15/2022

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 2253, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1920