Skip to content

2342 Liberty StTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block2022
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
14%
Improvement Value:$196,400
86%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,017+6.7%
2024$7,514+1.2%
2023$7,423-3.3%
2022$7,674+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,728DeedBook 6447, Page 1853Recorded7/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3367, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1940