Skip to content

20 Klein AveTrenton, NJ 08629

Built 1940

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block2022
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
24%
Improvement Value:$94,900
76%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419+6.7%
2024$4,142+1.2%
2023$4,092-3.3%
2022$4,230+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 4916, Page 166

Property Sale

SaleMulti
$96,900
DeedBook 3871, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1940